IV Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2023, 20-21 kwietnia 2023 Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego (BUW). Po raz czwarty zapraszamy przedstawicieli mediów na największe wydarzenie ekologiczne nie tylko w Polsce, ale w Europie Środkowo-Wschodniej. Każdego dnia trwania szczytu zapraszamy dziennikarzy o godzinie 8.00 na śniadanie prasowe, w czasie którego zostaną przedstawione najważniejsze wydarzenia dnia, a także podane najnowsze informacje od naszych partnerów.


I Dzień TOGETAIR 2023

Kadri Simson, komisarz EU ds. energii otworzy szczyt,

Anna Moskwa - minister klimatu i środowiska ogłosi nową edycję programu „Mój Prąd”,

odbędzie się spotkanie z Attaché ds. energetyki Ambasady USA w Warszawie, panem Robertem Rudichem.

Śniadanie prasowe

Temat 1: Prezentacja informacji przez Stena Circular Economy Award nt. pierwszego w Polsce konkursu, który ma na celu nagrodzenie firm – Liderów GOZ - wdrażających lub promujących gospodarkę obiegu zamkniętego.

Udział wezmą: Aleksandra Surdykowska, Stena Recycling

Temat 2: Prezentacja raportu „Talerz Przyszłości” stworzonego przez Interdyscyplinarne Centrum Współpracy i Analiz we współpracy z grupą spółek Danone.

Udział wezmą: Martyna Węgrzyn, Paweł Oksanowicz, prof. Ewelina Hallmann, dr hab. Zbigniew Karaczun, dr Katarzyna Wolnicka, Monika Borycka (zdalnie).

Zwieńczeniem pierwszego dnia TOGETAIR 2023 będzie gala VI edycji konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

II Dzień TOGETAIR 2023

odbędzie się międzynarodowy panel „Czy globalne kryzysy, wojna i geopolityka zahamują postęp realizacji światowych celów klimatycznych?”,

odbędzie się panel „Jak pozyskać pieniądze? Dotacje, fundusze i mechanizmy finasowe”.

Śniadanie prasowe

Temat 1: „Czego brakuje i co ogranicza Polskich przedsiębiorców w aspekcie przyłączy energetycznych? Jak decyzje środowiskowe ograniczają biznes i wydłużają proces inwestycyjny?” – komunikuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

Udział wezmą: Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Temat 2: Prezentacja wyników „Raportu dla Rolnika 2023” pt. Inteligentne rolnictwo a wyzwania ESG w Polsce. Raport autorstwa PKO Bank Polski.

Udział wezmą: Michał Koleśnikow – kierownik zespołu analiz sektorowych, Departament Analiz Ekonomicznych, PKO BP

Temat 3 „Konkursy Saint-Gobain dla młodych architektów drogą do budowania świadomości zrównoważonego rozwoju”

Udział wezmą: Michał Ciesielski Brand, Communication & Digitalization Director, Monika Mazurek- Skrzekowska

Temat 4: Zwiększenie dostępności zdrowych i zrównoważonych budynków - wyniki i wnioski z raportu „Barometr zdrowych domów”

Udział wezmą: Aleksandra Zybała, menadżerka ds. komunikacji VELUX Polska

Tematy niektórych paneli na TOGETAIR 2023 to:

hipokryzja klimatyczna,

jak wysoką cenę zapłacimy za śmieci?,

smog kontratakuje. Zdrowie publiczne Polaków,

motoryzacja neutralna klimatycznie,

jak droga będzie energia? Jak szybko nauczymy się ją oszczędzać?,

taksonomia, ESG i realizacja celów zrównoważonego rozwoju,

EcoRing - najtańsze czy najlepsze źródło energii i ciepła?,

dekarbonizacja łańcuchów dostaw i logistyka ostatniej mili,

odpowiedzialna produkcja i konsumpcja produktów spożywczych.

Pełna agenda wydarzenia wraz z tematami poszczególnych debat i z nazwiskami panelistów: https://togetair.eu/agenda/

TOGETAIR 2023 otrzymał prestiżowe patronaty m.in. Roberty Metsoli, przewodniczącej Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz szeregu polskich i zagranicznych mediów, uczelni wyższych, instytucji, ministerstw i marszałków województw.

Na TOGETAIR 2023 stworzyliśmy formułę OTWARTYCH OKRĄGŁYCH STOŁÓW, aby umożliwić zaprezentowanie różnych opinii na temat ekologii. W czasie dyskusji głos dostaną zarówno EkoEntuzjaści, jak i EkoSceptycy.

Otwarty Okrągły Stół trwa każdego dnia Szczytu w godz. 12.00-17.00

PROGRAM DEBAT PRZY OKRĄGŁYM STOLE

20.04.2023 WSPÓLNY OKRĄGŁY STÓŁ - środowisko, w którym żyjemy

12:00- 13:00 WODA - znikające źródło życia

Na jednego mieszkańca Polski przypada średnio ok. 1580 m3/rok.

Średnie zasoby wodne przypadające na jednego mieszkańca Europy to 4560 m3/rok. Globalna dostępność czystej wody, zdatnej do picia dla ludzi może spaść do 2033 roku aż o 40%. Zapotrzebowanie przemysłu i rolnictwa do 2050 roku ma wzrosnąć dwukrotnie, co oznacza, że ponad połowa światowej populacji będzie zagrożona jej deficytem. Komu deficyt wody grozi najszybciej? I jak temu zapobiec?

13:15- 14:15 LESS WASTE - czy jest realne w świecie "MORE BUY"

Czy praktykowanie zaleceń ruchu less waste ma sens? A może to raczej kolejny obowiązek, który firmy zrzucają na jednostki? Jak się ma promowanie less waste do wszechogarniającej presji na kupowanie nowych produktów? Jak regulacje prawne mogą wpłynąć na postawy w tym zakresie?

14:30- 15:30 LOKALNE WYZWANIA EKOLOGICZNE - jak mogę wpłynąć na najbliższe środowisko

Jakie są prawne, ustawowe i finansowe możliwości społeczności lokalnych, aby poprawić stan środowiska? Czy strefy zerowej emisji w miastach mają więcej korzyści, czy wad? Jaka jest dostępna cenowo alternatywa dla pieców – kopciuchów? Czego nauczyła nas zeszłoroczna katastrofa na Odrze?

15:45- 17:00 EKO PRODUKTY - czy ekościema

Czy kupując produkt ze znaczkiem „eko” robię dobrze dla planety? Rola certyfikatów – którym z nich można zaufać? Czy samochody elektryczne są ekologiczne?

21. 04.2023 WSPÓLNY OKRĄGŁY STÓŁ – człowiek i inne gatunki

12:00- 13:00 EDUKACJA DLA PLANETY - od przedszkola do uczelni wyższej

Skąd dzieci czerpią dobry przykład?

Czy edukacja ekologiczna w przedszkolu to indoktrynacja? W jaki sposób zagrożenia środowiskowe są włączane do programu edukacji W jakim stopniu uczelnie wyższe uwzględniają w toku kształcenia zmiany środowiskowe?

13:15- 14:15 - ŻYWNOŚĆ i jej wpływ na zmianę klimatu

Czy możliwe jest utrzymanie obecnego stylu konsumpcji w krajach Północy, który będzie ignorować ślad wodny i ślad węglowy żywności? Produkcja bochenka chleba odpowiada za zużycie 1600 litrów wody, 1 kg wołowiny – 15 tys. litrów, a 1 kg czekolady – 17 tys. 39% dorosłych na świecie ma nadwagę. A jednocześnie wg danych WHO ponad 29% ludności świata głoduje, a 900 000 ludzi na całym świecie walczy o przetrwanie z powodu głodu. To dziesięć razy więcej niż pięć lat temu. Czy dieta planetarna bądź alternatywne źródła białka mogą stać się rozwiązaniem?

14:30- 15:30 ZDROWIE DLA PLANETY - jak zmiana środowiska zmienia nasze samopoczucie

Zmiana klimatu wpływa na społeczne i środowiskowe uwarunkowania zdrowia – czyste powietrze, bezpieczną wodę pitną, wystarczającą ilość pożywienia i bezpieczne schronienie. Przewiduje się, że w latach 2030–2050 zmiana klimatu spowoduje około 250 000 dodatkowych zgonów rocznie z powodu niedożywienia, malarii, biegunki i stresu cieplnego. Co roku do 100 tysięcy Polaków umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza. Czy możemy być zdrowi na chorej planecie?

15:45- 17:00 FAKTY I MITY - odpowiedzialność za informację

W jaki sposób media i firmy kształtują naszą świadomość ekologiczną? Co jest realnym działaniem dla klimatu, a co pustym hasłem czy sloganem PR? Czy ekologia może być prawdziwa w świecie przekazu opanowanego przez dyktaturę liczby wyświetleń? Czy twórcy mediów mają odpowiedzialność za poziom edukacji ekologicznej?

Rejestracja na Okrągły Stół: https://togetair.eu/rejestracja/bilet-okragle-stoly/

Wszystkie debaty będzie można zobaczyć live w czasie trwania szczytu na: https://togetair.eu/studio-live/

KONTAKT:
Biuro Prasowe
Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2023
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródło informacji: Polska Agencja Prasowa SA

Aktualności | losowe

Previous Next
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11